Orjinal Egzoz Susturucuları

Susturucular gürültüyü engellemek için oldukça iyi bir teknolojiye sahiptirler.

Eğer susturucusuz çalışan bir araçla karşılaştıysanız susturucunun gürültü seviyesi üzerine ne büyük bir etkiye sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Susturucunun içinde üzerinde delikler olan sıralı tüpler bulunur. Bu tüpler ve boşluklar bir enstrümanın akort eder gibi egzoz sesini düzenlerler. Tüpler ve boşluklar motor tarafından üretilen ses dalgalarını yansıtarak dışarı çıkmadan önce şiddetini düşürmekle görevlidirler.

Susturucular gürültüyü engellemek için oldukça iyi bir teknolojiye sahiptirler. Bu yazıda araçlarda kullanılan gerçek susturuculara yakından bakacağız ve çalışma ilkelerini inceleyeceğiz. Ama öncelikle ses ile ilgili birşeyler bilmemiz gereklidir.

oto susturucu

Ses Nasıl Oluşur?

Ses havaya darbe vurarak alçak ve yüksek basınçlı bölgelere sahip basınç dalgaları üreten nesnelerce üretilir ve bu basınç dalgaları ses olarak algılanır. Bu dalgalar havada ses hızında yayılır.

Motorda ses egzoz valfinin açılması ve yüksek basınçlı yanma sonu gazlarının aniden egzoz sistemine dolması ile oluşur. Gazın içindeki yüksek basınçlı moleküller egzoz sistemindeki moleküllere çarparak onların birbirleri üzerine yığılmalarına yol açar. Bu moleküller egzoz sisteminde arkalarında daha düşük basınçlı alanlar oluşturarak ilerler. Bu şekilde egzoz sistemi boyunca gazlar normalde sahip olabilecekleri hızdan çok daha yüksek bir hızla ilerler.

Havadaki basınç dalgaları (ses dalgaları) kulağınızageldiğinde kulak zarınızı titreştirir. Beyin ise bu titreşimleri yorumlar ve anlamlandırır. Sesi nasıl algılayacağımız iki temel unsur tarafından belirlenir.

Ses Dalgası Frekansı: Yüksek frekanslı dalgalar kulak zarınızın daha hızlı titreşmesine neden olur. Daha yüksek devirlerde çalışan motorlar daha yüksek frekansta ses çıkarırlar.

Hava Basıncı Seviyesi: Ses dalgasının basınç seviyesi gürültü seviyesini belirler. Daha yüksek basınç kulak zarınızın daha çok hareket etmesine neden olur ve bu hareket daha yüksek ses algılamamıza yol açar.

İki veya daha fazla sayıda ses dalgasını birleştirerek daha düşük ses elde edilebilir. Peki ama nasıl?

Ses Seviyesi Nasıl Düşürülür:

Birbirini nötrleyen ses dalgaları

Birbirini nötrleyen ses dalgaları

Sesle ilgili önemli bir nokta, duyduğunuz sesin o anda kulağınıza gelen ses dalgalarının toplamı olmasıdır. Bir konserde olduğunuzu kabul edelim. Aynı anda farklı enstrümanlardan gelen farklı des dalgaları kulağınıza gelecektir. Ancak sizin duyduğunuz ses tüm bu ses dalgalarının kulak zarınızda oluşturduğu o anki etki olacaktır. Yani kulak zarı tek bir basıç hisseder.

Şimdi sıkı durun: Birbirine tam olarak zıt iki ses dalgasını birleştirerek yeni bir ses dalgası oluşturmak mümkündür. Tamamen aynı iki ses dalgası tam olarak çakışacek şekilde üst üste bindirilirse sesin şiddeti de iki katına çıkar. Buna yapıcı girişim denir. Ancak bu ses dalgaları tamamen zıt fazlarda biribirine bindirildiğinde (birinin tepe noktasının olduğu yere diğerinin dip noktası gelecek şekilde) ses dalgası ortadan kalkar. Buna da yıkıcı girişim denir. Aynı anda kulağınıza gelen bu iki ses dalgası birbirini nötrlediğinden herhangi bir ses duymazsınız.

Susturucuların İçi:

Susturucunun İçi

Susturucunun İçi

Susturucunun içinde bir çift tüp bulunur. Bu tüpler ses dalgalarını yansıtarak birbirleri ile girişmesini ve etkisizleştirmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.